Samovozeče avtomobile že poznate iz znanstvenofantastičnih filmov in zahvaljujoč napredni tehnologiji počasi postajajo resničnost. Danes živimo v času, ki se vedno bolj približuje kinematografskim vizijam preteklih desetletij. Toda kako je v resnici z avtonomno vožnjo? Se dejansko dogaja? Kako daleč smo do tega, da bo avtonomna vožnja prišla v naš vsakdan?
Pet stopenj avtonomne vožnje
Sistem šestih stopenj samodejne vožnje z oznako J3016 so predlagali pri mednarodnem združenju avtomobilskih inženirjev SAE (Society of Automobile Engineers), namenjen pa je tako avtomobilskim izdelovalcem in dobaviteljem tehnologije kot predlagateljem zakonov, poltikom in drugim deležnikom, ki se ukvarjajo z avtonomno vožnjo.
1. stopnja - pomoč pri vožnji
Pomožni sistemi, kot sta tempomat ali opozorilo o zapustitvi voznega pasu, pomagajo vozniku. Treba je opozoriti, da mora voznik vedno obdržati nadzor nad vozilom. 1. stopnja se začne z vsaj enim sistemom pomoči.
2. stopnja - polavtomatska vožnja
V tem načinu lahko avto nekatere funkcije popolnoma prevzame sam. Ohranja smer voznega pasu in razdaljo ter zavira in samodejno pospeši. V ta namen sta v sistemu združena vsaj dva sistema pomoči, kot sta sistem za zaviranje v sili in asistenca za ohranjanje voznega pasu. Samodejno parkiranje je že mogoče tudi pri nekaterih avtomobilih s funkcijo stopnje 2. Ponovno mora voznik ohraniti nadzor nad vozilom. Vendar lahko za kratek čas spusti roke z volana. Mnogi trenutni modeli že imajo zmogljivosti stopnje 2.
3. stopnja - pogojna avtomatizacija vožnje
Avto lahko pod določenimi pogoji popolnoma prevzame vozne naloge brez voznika. V Nemčiji za to stopnjo že obstajajo pravila. Tako lahko dvignete roke z volanskega obroča in berete časopis. Kdo pa bi bil odgovoren v primeru nesreče, še ni pravno rešen. A pozor: Čeprav se človek lahko za trenutek usede in prebira časopis, morate vseeno imeti možnost, da se kadar koli prevzamete nadzor nad vozilom. Dremanje ni dovoljeno. Trenutni Audi A8 je prvo vozilo s funkcijo pogojne avtomatske vožnje (3. stopnje). Autopilot za piko na i omogoča, da avtomobil samodejno vozi s hitrostjo do 60 km/h skozi prometne zastoje na avtocestah. Vendar v Nemčiji tega še niso priznali.
4. stopnja - visoka avtomatizacija
Tu se lahko voznik popolnoma prepusti nadzoru nad vozilom. Postane potnik. Sistemi so sposobni opravljati vse vozne naloge. Kljub temu mora biti voznik sposoben sprejeti nadzor nad vozilom. Pod določenimi pogoji, kot so manjkajoče oznake voznega pasu, lahko avtomobil pošlje ustrezen signal. Vendar pa pušča toliko manevrskega prostora, da če voznik volana ne prevzame neposredno, vozilo zapelje na varno mesto, kjer se ustavi.
5. stopnja - Popolna avtomatizacija (avtonomna vožnja)
Samovozečega avtomobila ni treba več nadzorovati, v vozilu nismo več voznik, ampak samo potniki. Avto lahko avtonomno prevzame vse vozne naloge. To velja tudi za zapletene prometne razmere, kot so križišča. Prvič je tu možna tudi vožnja brez potnikov, na primer ko uporabniki preko mobilnega naprave pokličejo svoj avto. Volan ne bo obstajal v številnih vozilih stopnje 5.